Jak říct cigaretám sbohem

11. april 2016 at 20:25 | Ali
Ano, i já patřím k bývalým kuřákům, proto jsem se rozhodla, že napíšu článek na téma, jak skončit s cigaretovou závislostí, která ovlivňuje životy spousty lidí. Nejen kuřákům, ale i jejich okolí, které nemá moc možností, jak se bránit. Kouří se ve spoustě barů, restaurací i jiných zařízení. Zákaz kouření není podle mě řešení, kuřáci se akorát přesunou na jiná místa a bary se přejmenují na soukromé kluby. Kuřák musí chtít přestat kouřit, pokud nechce, tak je veškerá snaha zbytečná. Nikdo ho nesmí nutit, aby se své neřesti násilím vzdal. Pokud ho budeme nutit, je možné, že udělá pravý opak toho, co vyžadujeme.


Nejdůležitější je uvědomit si, jak je hloupé, že nás taková ubohá věc, jako je právě cigareta dokáže ovládat. Mnohokrát jsem se přistihla při obrovském stresování z toho, co budu ráno kouřit, když mám v krabičce poslední dvě cigarety. V této chvíli jsem byla rozhodnutá s kouřením přestat. To jsem ale netušila, co všechno to obnáší.

(Popravdě tyto obrázky mě nikdy od cigaret neodradily, tenkrát jsem se jim smála a na závěr řekla něco ve smyslu ,,Tak na to si dám další cigaretku". Svou hloupost vidím až teď, protože přicházím do styku s lidmi, kteří zemřeli právě kvůli cigaretám. A není jich málo. Špitál je plný pacientů s rakovinou plic, jazyka, jater..., chronickou obstrukční plicní nemocí, neboli rozedmou plic a chron. bronchitidou, infarkty, mozkovou mrtvicí... Ano, toto všechno mohou mít na svědomí cigarety.)
  • Bolest v krku - asi nejjednoduší cesta, jak okamžitě přestat kouřit. Hlavní výhoda je, že když vás bolí v krku, veškerá chuť na cigaretu odejde, protože by vaše problémy ještě přiostřila. Nekuřák si nedovede představit, jaká je to odporná bolest a kuřák, který ví, jak to bolí si jen tak nezapálí. Pokud se rozhodnete přestat s kouřením, toto je rozhodně skvělá chvíle. Nevýhodou je fakt, že ve chvíli, kdy se uzdravíte a vaše potíže odejdou, přepadne vás obrovská chuť na cigaretu, kterou musíte. vydržet. Nejhorší je první týden, pak už se to zvládnout dá.
  • Myšlenky na budoucnost - cena cigaret se stále zvyšuje, neklesá. Myšlenka, kolik peněz jsem za cigarety doslova ,,spálila" a odhodila do koše mě donutila přemýšlet.
  • Myšlenka na rodinu - oba moji rodiče jsou nekuřáci bezmála 18 let. Mamka přestala kouřit, když zjistila, že je v jiném stavu a čeká miminko(mě). Nechci je zklamat, tak jsem se rozhodla, že dám cigaretám dobrovolně sbohem, ještě něž zjistí, že jsem vůbec někdy kouřila.
  • Opět sport, sport a jenom sport - v době, kdy jsem kouřila se mi nehorázně zhoršila fyzička. Nemohla jsem to tak přeci nechat! Běhaní a cigarety, to k sobě prostě nejde. Fyzička je zpět a já se cítím mnohem líp.
  • Setkání s nemocnými a umírajícími pacienty - tady to nemusím snad ani vysvětlovat. Lidé, kteří tu s námi mohli být ještě spoustu let. Bohužel si zvolili špatnou cestu.
  • Vyhýbat se kuřáckým restauracím a podobným zařízením - bez komentáře. Člověk má pak mnohem větší chuť si zapálit, když cítí a vidí kuřáky ve své blízkosti.
Nenechte se napálit! Většina nikotinových náplastí, žvýkaček a všeho, co má snižovat chuť na cigaretu, jsou jen marketingové triky. Doplní do vašeho těla nikotin, kterého se vy potřebujete zbavit, ne ho ještě dodávat. Další blbostí je postupné snižování počtu cigaret. Ze začátku dobrý, ale když se rozhodnete definitivně skoncovat, nezapalujte si už. Ze své zkušenosti vím, že s takovou se k cigaretám opět vrátíte. Nejhorší je si říct, že jedna cigareta vám neublíží. Ublíží! Opět hrozí veliké riziko, že se k cigaretám vrátíte.
---

Kouříš nebo máš s kouřením zkušenosti?
Vadí ti přítomnost jiných kuřáků? 

Be the first one to judge this article.

Poll

Sčítání návštěvníků

Klik 100% (58)

Comments

1 Soulless Soulless | Web | 12. april 2016 at 15:21 | React

Já nekouřím už víc než 4 měsíce, sice to zatím není žádný velký výkon, ale jsem na sebe pyšná i tak :)
Přestala jsem přesně 1. ledna, kdy mě hospitalizovali s velmi silnou migrénou, která odmítala ustoupit. Bez obalu mi řekli, že kouření mé neurologické problémy jen zhoršuje. Uvědomovala jsem si to už tehdy, ale pořád jsem to tak nějak odsouvala do pozadí, tak jak píšeš... No, ale když se mě to nějakým způsobem dotklo, probralo mě to a přestala jsem HNED. Začala jsem žít zdravě a snažila se (a asi pořád snažím) dát si život co nejvíce do pořádku.

Občas mi cigarety chybí, obzvlášť když jsem hrozně moc naštvaná a chtěla bych si jít naštvaně zakouřit :D Místo toho raději sním čtvereček kvalitní hořké čokolády a doufám, že to tak zůstane už napořád.

2 sexcusemeordie sexcusemeordie | Web | 16. april 2016 at 10:30 | React

Taky se to snažím utnout, ale zatím jsem to vydržela jenom dva týdny a mám šílený chutě na cígo a když mu odolám tak pak místo toho sním celou čokoládu. Zajímalo by mě jak ty to máš s jídlem :)

3 Ali Ali | Web | 16. april 2016 at 21:03 | React

Jinak když jsem přestala kouřit, tak se mi chutě trochu zvětšily, ale né tak razantně, abych to nedokázala ukočírovat. Jím tak nějak plus mínus stejně a váha se mi nijak mimořádně nezvýšila.[2]:

New comment

Log in
  Don't you have your own web yet? Create it for free on Blog.cz.
 

Actual articles

Advertisement